Oil filled flanged bronze bush AL40-50-25
Part number : AL40-50-25
GEN
Description
The Oil Filled Flanged Bronze Bush known by the reference AL40-50-25 Generic has an inside diameter of 40 mm, an outside diameter of 50 mm and a length of 25 mm. It is manufactured in .
  16 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RSH-C3-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RSH-C3-SKF
Oil filled flanged bronze bush - BNZF40-50-60-6-40 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH BNZF40-50-60-6-40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    25  MM
  • TYPE
    BFMG
  • WEIGHT
    147  G
  • OUTSIDE DIAMETER OF FLANGE
    60  MM
  • FLANGE THICKNESS
    5  MM
  • PACKAGING
    1
Description