Oil filled flanged bronze bush AL10-16-12
Part number : AL10-16-12
GEN
Description
The Oil Filled Flanged Bronze Bush known by the reference AL10-16-12 Generic has an inside diameter of 10 mm, an outside diameter of 16 mm and a length of 12 mm. It is manufactured in .
  40 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6000-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 6000-ZZ
Oil filled plain bronze bush - BNZ10-16-12 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ10-16-12
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • TYPE
    BFMG
  • WEIGHT
    12  G
  • OUTSIDE DIAMETER OF FLANGE
    22  MM
  • FLANGE THICKNESS
    3  MM
  • PACKAGING
    1
Description