Oil filled plain bronze bush BMG10-16-8
Part number : BMG10-16-8
GEN
Description
The Oil Filled Plain Bronze Bush known by the reference BMG10-16-8 Generic has an inside diameter of 10 mm, an outside diameter of 16 mm and a length of 8 mm. It is manufactured in .
  9 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 7200-B-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 7200-B-2RS
Oil filled plain bronze bush - AF101410 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH AF101410
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • TYPE
    BMG
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description